بهتره خودتون رو گول نزنید: واسه اینکه افزایش حقوق داشته باشین، باید کارتون رو بهتر انجام بدین، اما خبر خوب اینه که لازم نیس شغل تون رو عوض کنین. همیشه به یاد داشته باشین هر فردی که در رده بالاتری از شما قرار داره، واسه افزایش حقوق شما، باید فردی بالاتر از خودشو توجیه کنه، پس غُر زدن یا التماس کردن فایده ای نداره و اگه رئیس تون مالک شرکت باشه، قانع کردنش از همه سخت تره، چون خوب ارزش هر ۱ ریال رو می دونه. پس نگاهی به این مقاله بندازین تا دقیقا بدونین چیکار باید کرد.

در کارتون خیلی مهارت دارین، اما از اول با حقوق پایین استخدام شدین؟ به هر حال، حالا واسه غُر زدن خیلی دیر شده. همون موقع که قرارداد رو امضا کردین، بازی رو واگذار کردین. اگه حقوق تون پایینه، واسه رسیدن به حقوقی که لیاقتش رو دارین باید ثابت کنین که می تونین پرواز کنین، این پرواز کردن می تونه در جهت منافع شرکت خودتون باشه یا ممکنه مجبور شید به جای دیگری پرواز کنین.

وقتی من به عنوان کارمند مشغول به کار بودم، حقوقم حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد از بقیه ی هم رتبه ام بیشتر بود. در این مقاله می خوام ۱۰ ترفند رو که خودم از اونا واسه بالا بردن حقوقم استفاده می کردم به شما یاد بگیرم.

۱. باور داشته باشین که بیشتر از اینا می ارزید

اولین و مهمترین قدم اینه که این باور رو در خود پرورش بدین که لیاقت تون بیشتر از اینهاه. وقتی این کار رو انجام بدین مسئولیتای بیشتری بر دوش شما گذاشته میشه و این کلید داشتن درآمد بیشتره.

۲. وظایف خود رو بشناسین

وقتی من فردی رو استخدام می کنم دقیقا می دونم از اون چه می خوام و باید به چه چیزایی دست پیدا کنه. ممکنه اون فرد کارای دیگری بکنه، و شاید خیلی هم خوب از عهده ی انجام اونا بربیاید، اما تا وقتی کاری رو که من از اون خواستم انجام نده، هیچ فایده ای نداره و مثل اینه که هیچ کاری نمی کنه. شاید خیلی از شرکتا نتونن خوب این مسائل رو به کارمندان شون منتقل کنن، پس باید ببینین رئیس تون واقعا چه می خواد و از شما چه انتظاری داره و بعد دقیقا همون کار رو انجام بدین.

۳. هر کاری انجام میدید به خاطر رئیس تون باشه

واسه یک لحظه، خودتون رو از یاد ببرین و به این فکر کنین که چه جوری می تونین زندگیِ کاریِ فردی که حقوق تون رو تعیین می کنه، بهتر کنین و بعد همون کارا رو انجام بدین. منظورم این نیس که چاپلوسی کنین، هیچکی تملق و چاپلوسی رو دوست نداره. منظورم اینه کارش رو اثر گذارتر و راحت تر کنین.

۴. کارایی رو که بقیه دوست ندارن، انجام بدین

کاری هست که شما دوستش دارین یا در اون توانایی بالایی دارین ولی هیچکی حاضر نیس اونو بکنه؟ سعی کنین اینجور وظایفی رو در شرکت قبول کنین. فروش می تونه مثال خوبی مثل این باشه. خیلی از افراد فروش رو دوست ندارن، اما در آخر این فروشه که درآمدزایی می کنه.

۵. ارزش واقعی خود رو پیدا کنین

واقع گرا باشین و رویاپردازی نکنین. با احتیاط پرس و جو کنین تا میزان رایجی رو که در جامعه واسه پُست شما هست، پیدا کنین. اگه حقوقی که به شما پرداخت می شه کمتر از میزان رایجه، خواسته اضافه حقوق کنین ولی اگه قصد دارین که شغل فعلی تون رو حفظ کرد و بهتر کنین، خواسته اضافه حقوق رو به شکلی مطرح نکنین که رئیس تون تصور کنه بهش اخطار میدید. فقط باید نشون بدین که واسه پذیرش مسئولیتای بیشتر آماده هستین. اگه فهمیدین که ارزش عادی کاری که انجام میدید بیشتر از این نیس، باید به فکر اقدامات دیگری باشین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری از مهارت داستان گویی واسه قانع کردن بقیه استفاده کنیم 

۶. اگه می تونین، رد پول رو دنبال کنین

پول-نام-تصویر

اگه کار شما احتیاج به تخصص خاصی نداره، سعی کنین تا اونجا که ممکنه به مراکز سوددهی سازمان، مثل مرکز فروش یا تحویلِ کالا، نزدیک شید و نه پشتیبانی و پیشرفت محصول. البته می دونم که پیشرفت محصول و ارائه خدمات در آخر به سوددهی منجر می شن، اما رسیدن به پول در قسمتایی که مستقیما با اون سر و کار دارن آسون تره.

۷. اگه نمی تونین، پول و سوددهی رو خوب درک کنین

اگه مثلا گرافیست یا برنامه نویس هستین و با توجه به حرفه تون، نمی تونین به بخش فروش یا مدیریت منتقل شید، پس بهتره با تیم فروش دوست شید تا فهمیده باشین کاری که انجام میدید چه جوری بر درآمدزایی شرکت اثر می ذاره.

شاید بیشترِ هم ردهاتون این کار رو انجام ندن، اما شما سعی کنین در هر حرفه ای که هستین به چگونگی درآمدزایی و افزایش سود شرکت فکر کنین. از علم خود استفاده کنین تا واسه شرکت تون سود بیشتری به ارمغان بیارین.

۸. منحصر به فرد باشین

خودتون رو با همکاران تون مقایسه نکنین. اول اینکه این کار حرفه ای نیس و از اون مهم تر، دارین به رئیس تون می گین که با فلان همکار تنبل یا اون همکاری که بیشتر از حقش پول میگیره، یکی هستین. بدیش اینه، با این کار ارزش خودتون رو پایین میارید.

۹. کار دیگری هست که شرکت تون بتونه واسه شما بکنه؟

شاید فعلا شرکت شما این امکان رو نداشته باشه که حقوق تون رو اضافه کنه. باید اول در این مورد تحقیق و پرس و جو کنین. واقعا شرکت در موقعیتی هست که بتونه این مقدار هزینه اضافی رو تقبل کنه یا نه؟ امتیازات غیر مادی دیگری وجود دارن که بتونین از اونا بهره مند شید؟ مثلا، کار کردن در خونه، اضافه کردن روزهای مرخصی، یا حتی کاهش ساعات کاری در هفته. شاید بتونین واسه به دست آوردن این جور امتیازات گفتگو کنین.

۱۰. ببینین مشکل کارتون کجاست

اعتراف می کنم وقتی خودم کارمند بودم، یکی از سخت ترین مسائل شنیدن انتقاد بود، حتی انتقاد سازنده. اما اگه قرار نیس اضافه حقوق بگیرین و نمی خواهید به پیشنهاد ی من که آزادکاری (فریلنسری) است عمل کنین، پس باید از خود بپرسید چی سدِ راه افزایش حقوق شماس. باید این کار رو بعد از انجام گفتگو با رئیس تون انجام بدین. سعی کنین خوب یاد بگیرین، نقاط ضعف خود رو اصلاح کنین و مهارتای خود رو افزایش بدین، بعد دوباره واسه گفتگو برگردید.

دست به کار شید

به من اطمینان کنین. افرادی که در کارشون صادق هستن و کارایی در جهت رشد و پیشرفت سوددهی شرکت شون انجام میدن کم پیدا هستن. شمام تبدیل به یکی از این افراد شید و اگه حقوق تون افزایش پیدا نکرد شاید بهتر باشه شرکت تون رو عوض کنین.

منبع : monevator.com


دسته‌ها: آموزشی