عوامل زیادی به موفقیت ربط دارن. مثلا تمایل ذهنی شما نقش بزرگی در اون اجرا می کنه. تقویت اراده، عزم و ثبات، نکاتی کلیدی هستن (چون قابل بهبود هستن). از طرف دیگه، دوست داشتنی تر بودن هم اثر خیلی زیادی می ذاره (و بله، می تونین این صفت رو هم پیشرفت بدین). در حالی که تموم این عوامل، در موفقیت تجارت یا حرفه ی شما بسیار مهم و لازمن و به خاطر اونا قدرت کسب می کنین، یک عامل دیگر هم هست که شاید اونو در نظر نگرفته اید: ازدواج با نیمه ی گمشده تون!

ازدواج

ازدواج با شخصی مناسب

محققان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس (St.Louis) فهمیدن کسائی که همسران قابل اعتماد و توجه کاری دارن در محل کار کارکرد بهتری دارن، ترفیع و درآمدای بیشتری به دست میارن و در آخر از کارشون راضی تر هستن.

این مسئله هم واسه مردها و هم واسه زنان صدق می کنه. در تحقیقات انجام شده، احساس تعهد زناشویی دلیلی بوده که رسیدن به رضایت شغلی، درآمد دریافت ترفیع رو محتمل تر می کرده، البته در این تحقیقات وجدانِ کاری هم درنظر گرفته شده.

طبق گفته محققان، زوجای پایبند، به کارای خونه بیشتر می رسن و رفتارهای عمل گرایانه ی بیشتری رو بروز میدن که همسران اونا رو بیشتر تشویق می کنه پا به پای اونا حرکت کنن و زندگی خانوادگی رضایتمندانه ای رو ایجاد می کنه که همه این عوامل باعث می شه همسران اونا بیشتر بتونن روی کار خود تمرکز کنن.

همونطور که یکی از محققان می گه: این نتایج نشون می ده اخلاقای ذاتی فردی که شخص با اون ازدواج می کنه، بر جنبه های مهمی از زندگی حرفه ای و کاری اون اثر می ذاره. (یعنی، اگه نخواهیم علمی صحبت کنیم باید بگیم یک زوج خوب هم می تونه سرمشق خوبی باشه و هم واسه شما شرایطی رو بسازه که به آدم بهتری تبدیل شید).

می دونم که این مسئله دست کم واسه خودم واقعیت داشته. همسر من، منظم ترین آدمیه که می شناسم. اون خونواده، چند کار زیاد و چند علاقه مختلف رو اداره می کنه؛ اون یک ماشینِ رسیدن به هدفه! قبلا وظیفه شناسی اون اعصابم رو خرد می کرد تا اینکه فهمیدم تنها دلیلی که من رو اذیت می کرد، به خاطر سطح بالای تمرکز و توجه اون در مقایسه با تنبلی ذاتی خودم بود.

خونواده

در آخر فهمیدم بهترین روش واسه انجام کارای بیشتر، انجام دادن کارای بیشتره و اون شک نداشته باشین در انجام این کارا به من کمک می کنه.

من هم سعی کردم همین کار رو واسه اون بکنم. از آنجایی که بیشتر اوقات در خونه هستم؛ بیشتر کارای خونه رو من انجام میدم تا وقتی اون به خونه می رسه بتونه استراحت کنه. این کارا عبارتند از لباس شستن، خرید خونه، تمیزکاری (البته تموم تمیزکاری رو من انجام نمی دم ولی در کل مسئولیت تمیز بودن خونه با منه) و چیزای دیگر.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری افراد رو برکنار کنیم؟ 

، می ببینن با اینکه هنوز اون بسیار وظیفه شناس تر و منظم تر از منه ولی اثر مثبتی رومو گذاشته که با عقل جور در میاد. همونطور که جیم ران (Jim Rohn) می گه ما میانگین ۵ آدمی هستیم که بیشترین زمان رو با اونا صرف می کنیم و اینجا دقیقا جاییه که همسرانمان و عزیزترین دور و بریا مون اهمیت خود رو نشون میدن.

همه این رو میدونیم که عادتای بد و تمایلات بد کم کم از بین می رن، اما عادتای خوب و تمایلات خوب هم با گذر زمان از بین می رن.

، اگه یک نفر بسیار منظم باشه و امور خونواده رو سر وقت اداره کنه، وقت بقیه ی افراد رو آزاد می کنه تا بیشتر روی کارشون تمرکز کنن. (درسته که در دنیایی ایده آل، هر دو نفر وظایف اداره خونواده رو به مقدار یه جوری تقسیم می کنن تا هر دو بتونن بر کارشون تمرکز کنن؛ چیکار در خونه باشه یا در محیط بیرون از خونه).

این رو به خاطر داشته باشین که من نمی گم همسر خود رو فقط از روی معیارهایی مثل تعهد، وظیفه شناسی و توجه کاری انتخاب کنین (همونطور که محققان میگن ازدواج با یک شریک وظیفه شناس در اول می تونه مثل یک دستورالعمل واسه روش زندگی، انعطاف ناپذیر و خسته کننده به نظر بیاد). من نمی گم که اگه احساس می کنین شریکتان بدون این شرایطه، به رابطه پایان بدین.

ولی اینطور که به نظر می رسه داشتن یک همسر وظیفه شناس و با احتیاط یکی از عناصر اصلی دستورالعملِ داشتنِ یک شغل بهتر و با پاداش بیشتره.

پس به جای اینکه به فکر این باشین که همسرتون تغییر کنه، به کارایی فکر کنین که می تونین واسه پشتیبانی از همسرتون انجام بدین. شاید شما بتونین مسئولیت مدیریت مالی رو به عهده بگیرین یا کارای روزمره ی خونه یا تعمیرات، نگهداری و برنامه ریزی رو انجام بدین. به هر حال بهترین راه واسه جا انداختن یک رفتار اینه که خودتون پیش قدم شید.

برنامه-ریزی

در زمان مناسب، خودتون متوجه میشید که شما و همسرتون یک تیم دو نفره حمایت و پشتیبانی بی مثل رو تشکیل دادین؛ حالا هدفای شخصی و مشترک هر چه می خوان باشن.

منبع : Inc

 


دسته‌ها: آموزشی