ما واسه انجام هر کاری احتیاج به یک نیروی محرک داریم. بعضی وقتا نیازها و کمبودها باعث انگیزه ما می شن. گرسنگی باعث می شه به دنبال غذا بریم و تشنگی ما رو به طرف یک نوشیدنی میکشونه. میزان انگیزه و اشتیاق ما واسه رسیدن به یک هدف، نقش مهمی در موفقیت ما واسه رسیدن بهش هدف داره. حرکت هر جسم ساکن احتیاج به نیرو محرکه ای داره. شور و اشتیاق نیرو محرکه ی ما واسه حرکته. اشتیاق نیروییه که رسیدن به آرزوها و رؤیاهای بزرگ رو ممکن می سازه. اشتیاق باعث می شه که با شور و شوق روزمون رو شروع کنیم. اشتیاق سوخت احساسی ما رو واسه رسیدن به رؤیاهای بزرگ تأمین می کنه. اما این نیرو چیه و از کجا میاد؟ چه جوری می تونیم اونو در درون خود بسازیم و چیجوری می تونیم واسه رسیدن به موفقیت اونو به کار بگیریم؟

 

اشتیاق چیه و از کجا میاد؟

اشتیاق (enthusiasm) از ریشه ی واژه یونانی ذوق یعنی entheos به معنی پُرشده از خدا میاد. شور و اشتیاق یه جور عشق و جاذبه ی معنویه که وجود ما رو پر از هیجان، انرژی و الهام می سازه. نانسی اندرسون در کتاب «کار با اشتیاق»، اشتیاق رو اینجور توضیح می کنه: «اشتیاق تحریک احساسی قدرتمندیه. این احساس نصیب کسائی می شه که درباره کار، شخص یا یک باور، احساسی شدید دارن.» نمونه های زیادی در دنیا داریم که نشون می ده آدمای مشتاق توانایی انجام چه اقدامات فوق العاده ای رو دارن. هر داستان عاشقانه، هر تغییر کلی در تاریخ (اجتماعی، اقتصادی، فلسفی و هنری) به خاطر این نمود واقعی پیدا کرد که پای شخص مشتاقی در بین بود. همه ما توانایی اونو داریم که هیجانات احساسی شدید رو تجربه کنیم، ولی تنها تعداد کمی از ما طبق اشتیاق و شور و شوق خود عمل می کنیم. یکی از دلایلی که ما اشتیاق خود رو دفن می کنیم اینه که اشتیاق ما با تبحر و تخصص کافی همراه نبوده. به محض اینکه به خود اجازه احساس کردن میدید، این قدرت در شما به ظهور می رسه. هیچ احتیاجی نیس کاری رو که از اون متنفرید، بکنین. می تونین کاری رو که به واقع دوست دارین، بکنین. این کاربرد اشتیاقه و اشتیاق «قدرت» است.

اشتیاق از درون ما سرچشمه میگیره. هر یک از ما به طور ذاتی نسبت به بعضی فعالیتا و کارا اشتیاق و علاقه بیشتری داریم. یکی عاشق فوتباله، یکی به نقاشی علاقه داره و دیگری مشتاق سینماست. اشتیاق نیرویی قوی تر از انگیزهای عادیه. همونجوریکه گفتیم وجهی الهی و روحانی داره و نیرویی بسیار شدید و الهام بخشه.

«اگه می خواید یک کشتی بسازین، به جای تشویق آدما به تقسیم وظایف، آوردن وسیله و جست وجوی چوب، اشتیاق پهنا ی نامحدود اقیانوس رو در دل اونا زنده کنین.»

– آنتوان دوسنت اگزوپری

 

 

اشتیاق و اقدام

اگه واسه انجام کاری تنبلی می کنین یا همیشه اونو به تعویق میندازین، به احتمال زیاد اشتیاق و علاقه کافی واسه انجام اونو ندارین. اگه به کارمون علاقه و اشتیاق نداشته باشیم، در انجام اون تنبلی می کنیم و تموم اراده و نیرویمان رو واسه انجامش به کار نخواهیم گرفت. همونجوریکه ناپلئون هیل گفته:

«آدمِ تنبل و بی انگیزه، یا بیماره یا کار مورد علاقه اش رو پیدا نکرده.»

– ناپلئون هیل

 

 

میزان اشتیاق ما مشخص می کنه که با چه سرعت و قدرتی اقدام می کنیم و چه سختیایی رو می تونیم در راه رسیدن به اهداف خود تحمل کنیم. اگه نمره اشتیاق رو از صفر تا ۲۰ در نظر بگیریم، در صورتی که نمره اشتیاق شما واسه انجام کاری صفر باشه، هیچوقت اونو شروع نمی کنین. اگه نمره اشتیاق شما ۱۰ باشه کار رو نصفه و نیمه انجام میدید، اگه نمره اشتیاق تون ۱۷ باشه قسمت کلی ی اونو انجام میدید، اما وقتی به مانعی رسیدید که نیازمند نمره اشتیاق ۱۸ه اون کار رو آزاد می کنین. فقط و فقط نمره اشتیاق ۲۰ه که شما رو قادر می سازه که بر تموم مشکلات و مشکلات پیروز شدین، به هدف برسین و موفق شید. اشتیاق شدید حتی کمبود استعداد رو هم جبران می کنه اون طور که یک فیلسوف بزرگ به نام اریک هافر گفته:

«به نظر میاد که اشتیاق شدید، نه تنها فرصتای لازم خود، بلکه استعدادهای مورد نیازش رو هم ایجاد می کنه.»

– اریک هافر

 

 

عشق و اشتیاق

عشق همون میل، علاقه و گرایشه. عشق همون دوست داشتنه. عشق همون اشتیاقه، اما با تموم اینا بالاتر از آنهاست. همه ما در درون خود احساس عشق، محبت و دوست داشتن رو تجربه و درک می کنیم. عشق در تموم فعالیتای روزانه ما هم نقشی اساسی داره. تموم رفتارهای ما تحت اثر خواستها و تمایلای ماست. همه این تمایلات مراتبی از عشقه. عشق و اشتیاق شدید، واسه رسیدن به هر خواستی دارای قدرتی جادوییه. راز کسب دستاوردهای بزرگ، انجام کاریه که نسبت بهش شور و اشتیاق داریم. همونجوریکه استیو جابز در سخنرانی مشهورش واسه دانشجویان دانشگاه استنفورد گفت:

«اگه می خواید کار بزرگی در زندگی بکنین، باید کاری رو که انجام میدید دوست داشته باشین. تصور اینکه به زودی خواهم مرد، نه تنها من رو متوقف نکرد بلکه باعث شد هر روز به سراغ کارایی بروم که می دونم واقعا دوست دارم، چون فرصت من واسه انجام اون کارا کمتر از شماس.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری ازدواج با فرد مناسب می تونه در موفقیت شما اثر بزاره؟ "

کار عاشقانه و اشتیاق داخلی

«و کار آمیخته به عشق چیه؟ بافتن پارچه ایه تنیده از تارهای دل تون که گویی محبوب تون اون لباس رو به تن می کنن.»

– جبران خلیل جبران

 

 

وقتی کاری رو انجام میدید که بهش عشق می ورزید و پایبند به کسب درآمد از اون راه میشید، دیگر فقط کار نمی کنین. دیگر صبحا به زور از خواب بیدار نخواهید شد بلکه به سبکی یک پر بیدار میشید. از کشف چیزی که یک روز دیگر واسه تون داره، به هیجان خواهید اومد. جریان انرژی خلاق و سرور داخلی در تموم طول روز با شما هستش. هدف غایی ما از انجام هر کار یا به دست آوردن هر چیزی، رسیدن به همین احساس رضایت، شادی و لذته. وقتی ما کاری رو که دوست داریم انجام میدیم، به هدف پایانی که همون لذت و رضایته دست پیدا میکنیم. وقتی عاشق کارتون هستین و اونو با علاقه، شور و همت انجام میدید، هم از راه لذت می برین و هم آخرش موفق میشید و نتایج بزرگی به دست میارید. لذتی که از کار عاشقانه می برین و شور و اشتیاقی که واسه انجام اون دارین، پاداش بزرگیه که زندگی شما رو خوشحال تر و غنی تر می سازه.

«اگه شغلی رو که دوست داری پیدا کنی، حتی یک روز هم در زندگی ات کار بخای کرد.»

– کنفوسیوس، فیلسوف چینی

 

 

تبدیل اشتیاق به ثروت

انجام کار عاشقانه، راز رسیدن آسون به ثروت سرشاره. کار عاشقانه همون کاریه که انجامش واسه شما راحت، آسون و لذت بخشه. در این صورت شما نه مشغول کار بلکه مشغول بازی و تفریح هستین. این رؤیای آدمای بسیاریه که از راه حل مورد علاقه شون بتونن کسب درآمد کنن، اما نداشتن علم کافی، مشکلات ذهنی و ترسا، باعث می شه که نتونن این هدف رو عملی کنن. بیشتر آدما فکر می کنن فعالیتای مورد علاقه شون فقط مخصوص تفریح و سرگرمیه، واقعا به چه دلیل نباید از همون فعالیتای مورد علاقه مون کسب درآمد کنیم؟ اشتباهه اگه فکر کنیم که چون از چیزی لذت می بریم، نباید از اون راه امرارمعاش کنیم. موقعی که شما عاشق کاری باشین که انجام میدید، ثروت نامحدودی به طرف شما شروع به جاری شدن می کنه. اگه شما کاری رو تنها واسه دریافت حقوق و پول بکنین، خیلی زود دچار فرسودگی میشید. هر روز صبح با اکراه سر کارتون می روید و اونجا هم واسه اتمام ساعت کاری لحظه تعدادی می کنین. شما فقط یک روز در ماه خوشحال هستین که اونم روز دریافت حقوق تونه. این یک دور باطل و اتلاف گران بهاترین دارایی مون (یعنی همون عمر) به خاطر حقوقی ناچیزه. اگه شما عاشق کارتون باشین، همیشه پر از شور، نشاط و سرزندگی هستین و این نیروی جادویی شور و اشتیاق، رسیدن به موفقیتای بزرگ رو واسه شما ممکن میسازه.

پول-نام-تصویر

«اگه فقط واسه پول کار می کنین، هیچ وقت نمی تونین به دستش بیارین، اما اگه عاشق کارتون باشین و همیشه اولویت اول مشتری تون باشه، موفقیت از اون شماس.»

– ری کراک

 

 

ایجاد اشتیاق سوزان واسه رسیدن به موفقیت

«طبیعت با ایجاد اشتیاق سوزان ذهن آدم رو اونقدر به خاطر این بهش رو می سازه تا معنی غیرممکن رو به رسمیت نشناسه و چیزی رو به عنوان شکست قبول نکنه.»

– ناپلئون هیل

 

 

وضوح اهداف معمولا اشتیاق داخلی ما رو برمی انگیزاند. در حالت عادی شاید شما هیچ اشتیاقی واسه رفتن به نقطه نامعلومی در وسط بیابان واسه یافتن گنج نداشته باشین، اما اگه به شما نقشه دقیق گنج داده شه، حتما اشتیاق بیشتری دارین. مسئله دیگر، باور به تواناییای خودتونه. اگه مطمئن باشین که شکست غیرممکن و موفقیت قطعیه، اشتیاق بیشتری واسه اقدام و رسیدن به هدف دارین. اشتیاق سوزان، شدیدترین میزان اشتیاق و فوران شور و هیجان در درون شماس. اشتیاق سوزان دارای نیرویی جادویی واسه رسیدن به اهدافه. همونجوریکه چارلز شواب گفته: «آدم می تونه تقریبا در هر کاری که نسبت بهش اشتیاقی سوزان داره، به موفقیت برسه.» برانگیختن اشتیاق سوزان در درون خود، نیازمند داشتن رؤیاها و آرزوهای بزرگه. اهداف کوچیک و معمولی قادر به شعله ور ساختن اشتیاق سوزان نیستن. فقط افکار بزرگ و اهداف عالی می تونن اشتیاق سوزان رو در درون ما برافروزند و نیروهای خوابیده ی ما رو واسه رسیدن بهش بیدار کنن.

«یکی از قوی ترین موتورهای موفقیت، اشتیاقه. وقتی کاری انجام میدید، اونو با تموم قدرت بکنین. همه وجود خود رو روی اون بذارین. اونو با شخصیت خود آمیخته کنین. فعال، پرانرژی، بااشتیاق، مطمئن و باایمان باشین تا به هدف خود برسین. هیچ هدف بزرگی بدون اشتیاق و علاقه به دست نمیاد.»

– رالف والدو امرسون

 

 

دسته‌ها: آموزشی